TV Nova a její Televizní noviny – debilizující nástroj sledovaný milionem lidí

Občas se mi naskytne příležitost sledovat Televizní noviny stanice NOVA. Z těchto sledování jsem dokázal najít pár šílených nedostatků a věcí, které si možná klasický divák mučený televizí Nova ani nevšimne.

Typy „zpráv“

I přesto, že se pořad jmenuje Televizní noviny, se tomu zprávy a novinky říkat nedá. Většinou se zpravodajci Novy snaží vyhrabat co nejvíce špatných věcí – kriminalita, dopravní nehody, vraždy. Pokud by se náhodou v česku nic nestalo, neváhají vzít i zprávy ze zahraničí – a to i když se jedná o velmi malé události. Krimi nesmí chybět a musí tím být zaplněno aspoň 70% vysílacího času, i když to nejsou důležité události. Další věcí, kterou si tento pořad nemůže odpustit, jsou příběhy nemocných lidí, které samozřejmě zachránila televize Nova. Na závěr je vždycky 1 zpráva o zvířatech nebo podobný nesmysl, aby si člověk řekl, že ten svět přeci ještě není tak špatný – zvířátka má každý rád. Většina zpráv nemá moc velkou informační hodnotu a většina ani není už aktuálních. Televizní noviny dokáží jednu věc opakovat i měsíc furt dokola.

nova vosa

V reportážích jsou velmi důležité informace

Taktiky zpráv

Aby zprávy nejlépe útočily na city diváků, je nutné se větším událostem věnovat i desítky minut. Každá taková událost pak musí mít své vlastní úvodní video, nejlépe s velmi dramatickou hudbou, kterou nazývám „When shit hits the fan“. Hudba je zakomponovaná do všech zpráv. Aby vzbudili v lidech soucit nebo smutek, hraje většinou nějaký ten klavír smutnou melodii. Když to má být veselé, nebo dokonce „vtipné“, hraje zase hudba jako od klauna. Hudba je tam proto, aby to každý poznal, jak se má asi cítit. Co je zajímavé je to, že nestačí říci zprávu klasicky jen co se stalo. Ne… To se musí něčím okořenit, většinou nějakým vtípkem na konci zprávy, který je bohužel bolestivě nevtipný. Vím, že obří dotyková televize je hrozně cool, ale v hlavním vysílacím čase to vypadá jak na prezentaci třídy 8. B.

nova voda zmrzne

Jedna z legendárních reportáží s informační hodnotou – 15 °C

tv nova baba pod korenem

Další legenda: Bába pod kořenem

Tn.cz

Někdy mi přijde, že jim asi víc vydělává ten webík, než samotné zprávy, protože za každou druhou reportáží se člověk musí podívat na další informace na tn.cz! Stačí se podívat na obsah tn.cz a hned vidím, že je to prodloužená ruka televizních novin. Bulvár v kostce.

Upoutávky na seriály

Před počasím nesmí chybět upoutávka (ehm, reklama), na seriál TV Nova, který následuje. Jakoby nestačilo říct, že po tomhle pořadu následuje tento pořad. Ne, musí se o tom natočit celá reportáž! V té reportáži se člověk dozví, o čem seriál bude, co se tam stane a že je hrozně cool.

Inspektoři, Hruškovci a jiná verbeš

Kromě idiotických zpráv typu zaklíněná babka v kořenech stromu a nebo o tom, co se stane s vodou v  -15 stupních (zamrzne – wau), je zde i další verbeš v podobě různých tematických reportáží. Jsou to různí inspektoři a recepty. Tohle jsou snad zprávy do prdele ne? Proč tam taháte nějaké recepty od lidí a taky recenze na obchody a koupaliště? Na téma Hruška se nechci ani vyjadřovat. Asi by mě pukla cévka. Už jen kvůli tomu, že obsah mu vytvořily ovečky TV Nova a on je bez práce pěkně využil.

Počasí

Samotnou kapitolou je počasí. Co na tom, že rosničky na TV Nova jsou hezké baby, když z nich udělají svým vystupováním blbé blondýny? Někdy si říkám, proč mi zase rosnička mává – aha, to je proto, aby se tam zobrazila infografika. Zezačátku nesmí chybět představení a chůze jak na módním molu. Vše doplňují všelijaká gesta, aby tam nechyběla akce.

tv nova pocasi mavani rukou

Mávání u počasí

Moderátoři

Moderátoři mají vcelku úroveň, ale to se nedá říct o samotných reportážích. Tam většinou skončí nějaký nováček, který s prací reportéra teprve začíná. To by mi jednou za čas nevadilo, ale přijde mi, že tam asi nikdo nechce vydržet, protože jsou tam stále nové ksichty, které se neustále zakoktávají, říkají kraviny a vůbec – prostě to neumí.

Oblečení

Oblečení je vkusné, ale je to většinou na hranici vkusu. Je to takové jak když jsi na plese, a někdo tam má minisukni a nebo rifle. Moderátory sice oblékají na hranici vkusu, ale reportéry, kteří se objevují také ve vysílacím čase asi nikdo neobléká. Přijde mi, jako kdyby měli na sobě vždycky něco, co lidé nosí když jdou někam na šichtu. To se do hlavního vysílacího času nehodí. Příkladem může být i ta legendární reportáž ze zamrzlou vodou.

Šulek na konec

Ve sportovních zprávách je zase víc drbů než sportovních zpráv a je zde i varianta zvířátka z hlavních zpráv. Jmenuje se šulek na konec (pardon, borec na konec), a většinou pustí klip z youtube z nějaké křovacké ligy.

 

Tak to byl výpis všech věcí, co jsem tak pochytil. Je to bulvár v kostce, ještě chvilku a překoná to i Blesk nebo Chvilku pro tebe. Když se na to musím dívat, tak si jen říkám kdy to skončí. Věř mi, kdybych nemusel, tak se na Novu ani nepodívám, ale bohužel hodně lidí to sleduje – už jenom že Nova má sledovanosti k milionu lidí mi moc nálady nepřidá. Tolik lidí si nechá vymývat mozek každý den. Pokud znáš ještě nějaké další věci, které jsem přehlédnul, napiš do komentů!

Kdyby mě někdo chtěl mučit, tak stačí naladit televizní noviny a pak mě poslat na tn tečka cz.

Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*