Star Wars: Feministky se probouzí

Rok 2016 a feministky útočí. Dokonce už prorazily i na filmová plátna a i do tak slavného jména jako je série Star Wars.

Hlavní pointou toho filmu je hlavně její diverzní obsazení: žena, černoch a jako záporák běloch. Ještě chybí nějaký ten asiat. Nejsem rasista, nic bych proti tomu neměl, kdyby to mělo nějaký SMYSL. Ono to ovšem moc smyslu nemá. Ženská celý život brakuje součástky s vraků lodí, ale má všechny dovednosti v sobě asi už od narození, protože hned jak sedne do lodi, je z ní vynikající závodník. Když dostane do ruky světelný meč, je z ní hned rytíř jedi. Kde jsou ty doby, kdy jedi musel desítky let prostudovat a cvičit aby se dostal na takovou úroveň? To je ta feministická myšlenka – žena dokáže všechno nač si vzpomene – to jim neberu, ale mohli to udělat aspoň trošku uvěřitelné.

Film je splácaný z minulých dílů – nic nového tu vážně nehledejte. Nový Darth Vader? Ano. Nová a větší Hvězda smrti? Ano. Její zničení pomocí jednoho úderu? Ano. Zápletka padoucha otec a syn? Ano. Robot? Ano.

Pardon, že používám názvy typu „ženská“ a „černoch“, ale nepamatuji si jména postav, vůbec mi neutkvěla v paměti, protože ty postavy byly tak nezajímavé a průměrné. Jediný kdo to trochu zachraňuje je Harrison Ford, na kterého se dá aspoň koukat, protože je to zajímavá postava a samozřejmě se váže na starší Star Wars. Akorát jim moc nežeru tu otec a syn story. O to víc je film zabitý, když ho záporák propíchne – od té půlky filmu už se jen modlíte kdy to skončí.

Víte co se mi líbilo na předchozích Star Wars? Souboje. Souboje byli vyrovnané, plné napětí a hlavně zajímavé. Šlo prostě poznat, že proti sobě bojují zkušení bojovníci. V těchto hvězdných válkách to ale vypadalo jako kdyby Mařenka tahala Pepíčka za vlasy. Dva naprosto nezkušení bojovníci proti sobě. Stále nechápu, proč ale ta ženská vyhrála. Zloduch sice není žádný mistr, ale uplný začátečník taky ne. Podle mě, by ji měl v klidu rozseknout vejpůl. Ale Mařence přál feministický scénář, a tak dostala naděleno dostatek feministických sil, aby tohoto patriarchálního Pepíčka zneškodnila. Zvedá se mi kufr.

Vizuály měli dobré, ty se mi líbily. Škoda, že už se mi moc nelíbilo vše ostatní. Podle mě je to docela podobný případ jako u Fantastických oblud, ale ty to o trošičku líp zpracovali a aspoň nepoužili feministickou propagandu. Nechápu, jak to může mít 78% hodnocení. Se lidi snad uplně pomátli? Nebo se jim tak snížil standart, že jim nevadí chodit na takové slátaniny do kina? Spíš se divím, že toto nevadí fanouškům Star Wars – asi jsou vděční už za jakoukoliv slátaninu. I amatérský film na youtube by byl asi lepší než toto.

Brzo jdu zkouknout Rogue One, tak jsem zvědavý. Už jen trailer ale vypadal líp, než většina tohoto filmu. A vidíte, nejsem žádný misogyn, protože hlavní hrdinkou v Rogue One je taky žena.

Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*