Star Trek: Do neznáma – hipster Star Strek

Konečně jsem zkouknul poslední Star Trek a musím říct, že to nebylo vůbec špatné. Bohužel jsem od Star Treku čekal něco jiného než posádku hipsterů.

První co mě zaujalo byly perfektní vizuály. Jednak kamenná planeta měla svůj šmrnc a nejvíc se mi líbila základna federace, kde si vyhráli s gravitací. Film je přímo nacpaný humorem a akcí, jde to z akce do další akce. Humor byl asi nejsilnější stránkou filmu, škoda, že to někdy vypadalo jak akční komedie s Jackie Chanem.

Posádka lodi Enterprise by se taky mohla jmenovat Supermans, protože jsou prakticky nepřemožitelní a nezničitelní. Vždycky se jim podaří jeden druhého v poslední chvíli zachránit, což se nedá říct o zbytku generické posádky, kterou nechají vždycky umřít, protože nejsou důležití. Akční scény jsou někdy dotažené do uplného extrému. Scotty se dokáže zachytit jednou rukou na okraji skály a vytáhnout se, Kirk zase dokáže z motorky vyskočit několik metrů do vzduchu a chytit se ve vzduchu s mimozenšťankou aby ji zachránil a hned se v poslední nanosekundě přenesou.

Celá posádka se chová jak školní výlet. Kapitán a důstojníci jsou nezodpovědní a ze všeho si dělají srandu. Film od zničení lodi nemá vůbec žádné napětí, vše jede jak po másle. Když si ještě dělají ze všeho prdel, tak už to ani napětí mít nemůže. Mají přístup „však to nějak dopadne“. Zbytek posádky je zase víc zmatený a chaotický. Chápu, že kapitán Kirk má být takový bezprostřední a jít do všeho po hlavě, ale když už je kapitán tak by ho mohli scénáristi trochu zkrotit. Už jen že prakticky nepřátelskou flotilu porazili díky nějaké empétrojce svědčí, že jsou totálně cool a hrozní hipsteři – ty scény byly super, ale nevím jestli zrovna patří ke Star Treku. Mimochodem, nemuseli vůbec pouštět hudbu, stačily jen nějaké zvuky na určité frekvenci. Od napadení lodi a její ztroskotání je celý příběh jen jedna velká navazující náhoda. Mají více štěstí jak rozumu.

Budu ještě hnidopich a zastavím se nad pár nesrovnalostmi. V lodi, která jako první dokázala letět rychlostí warp 4, najdou motorku na benzín (píše se min. rok 2150, kdy tam ta loď ztroskotala), která zázračně funguje. V té samé lodi je transportér, který sloužil jen na přepravu nákladu, ale promovaní inženýři z lodi Enterprise ji prvně rozchodili na přepravu jednoho člověka a potom dokonce 10 lidí naráz! To je neuvěřitelné, že ze starého braku dokážou udělat nejmodernější technologii, přitom nevím o tom, že by měli nějaké součástky. Měli by dostat asi nobelovku. Oblečení, které nosí obyvatelé Federace je přinejmenším podezřele podobné dnešnímu. Mimozemšťanka sama skoro opravila celou loď, dokázala se ubránit a uživit a to několik let bez problému – hotový Bear Grylls.

Nejvíce mě ovšem dostal závěr filmu. Enterprise umřela asi půlka posádky, takže byste docela čekali, že to nějak na konci filmu zmíní. Mohl být nějaký obřad, kde by kapitán pronesl inspirativní řeč, jak to ve Star Treku bývá zvykem. Ale co se to neděje? Kapitán jde na chlastačku oslavovat svoje narozeniny! Kdyby umřel nějaký člen posádky, tak by se určitě odehrál honosný obřad, ale že umřeli jen generičtí členové, tak se jde chlastat.

Přijde mi, že filmy, které byly někdy něčím speciální se teď čím dál víc ubírají do průměrna, aby zaujali co nejvíce diváků. Fanoušky Star Treku ale takovéto změny moc nepotěší.

Žijte dlouho a blaze.

Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*