Protinázor: Fantastická zvířata a kde je najít – tak je to sakra průšvih, nebo ne?

Zatímco se Věčnýkritik v případě Fantastických zvířat neubránil „facepalmu“, musím vznést námitku. Nemyslím si, že je film tolik špatný jak z článku vyznívá.

Mimochodem: menší spoilery.

Nezapírám, že se jedná o ždímačku peněz. Položme si ale nyní spolu otázku: Kdy nejsou filmy ždímačkou peněz? Které filmy jsou nezištně produkovány jen a pouze pro potěchu diváků? Žádný – minimálně žádný z těch, které vídáte v kinech. Warner Bros prostě potřebuje nastartovat další úspěšnou sérii. A kdo jiný by jim s tím měl lépe napomoct, když ne Rowlingová, která se již částečně podílela na pokračování Harryho Pottera ve formě divadelní hry Harry Potter a Prokleté dítě?

Jen těžko byste hledali lepšího adepta. Rowlingová se tak ujala s menší pomocí Stevea Klovese (scénárista drtivé většiny potterovek) svého úplně prvního scénáře… a nedopadla úplně nejhůře. Hlavně pokud se ohlédnu na kampaň filmu, jež provázely poměrně nezáživné trailery. Fantastická zvířata mají totiž jednu opravdu (díkybohu) jednu opravdu nespornou výhodu – fungují i samostatně. Žádné větší znalosti Harryho Pottera nejsou vyžadovány, a i ten příběh (leč jednoduchý) funguje sám o sobě. Vlastně mě docela zaráží, že nás čeká tolik sequelů… to je však ale téma do jiného článku.

Ústřední kvarteto nové série

Fantastická zvířata totiž nejsou příběhově definovány – tvůrci si mohou vymyslet co chtějí. „Předlohou“ je jen útlá knížečka, která jen popisuje několik málo (a ne všechny) fantastická zvířata, s kterými se ve filmu setkáváme. Není zde žádný příběh – série se tak může vydat jakýmkoliv směrem. A začíná poměrně poklidným tempem. Opět se divák učí porozumět kouzelnickému světu, jsou představovány nové postavy, nová doba. Tento přístup vidím jako chvalitebný. Vždyť je toto univerzum natolik rozsáhlé, že se nemusí pořád opakovat (pozn. Ano, mluvím tak trochu v souvislosti se Star Wars). Hlavně když má Rowlingová svůj svět pod palcem.

 

Protiargument na článek Věčnéhokritika o nedomyšlenostech filmu:

No, pokud si dobře vzpomínám, přemisťování je velmi náročné, a kouzelníci se mohou přesouvat jen na na poměrně blízké místo (ne přes půl zeměkoule), které je jim dobře známé. Proto Mlok cestuje lodí. Letaxová síť není (pravděpodobně) mezi Británií a Amerikou zřízena, stejně jako „přenášedla“.

O soundtracku: Ano, občas se objeví povědomá znělka, ale zaznamenal jsem ji během celého filmu tak 2x. James Newton Howard odvádí moc fajn práci, a celkově bych soundtracku jen těžko něco vytýkal. Funguje jak má.

Co se týče výtky ohledně kouzel: V knihách je jasně řečeno, že lze kouzlit i bez hůlky. Ostatně Harry hned v 1. díle omylem kouzlí, aniž by o svých schopnostech věděl. Také zaklínadla nejsou povinná – zkušení čarodějové a čarodějky mohou kouzlit i bez nich (opět zmíněno v knize).

Uznávám ale, že filmy byly na vysvětlování poměrně skoupé, takže mohou tyto drobnosti být trochu matoucí.

Mnohem více bych vytknul dvě věci: Prvně, že jsou od sebe nejsou kouzla rozlišena třeba jen barvou – většina jsou jen bílé záblesky. A druhá věc je, že se pořád opakuje spojování hůlek skrz záblesky kouzel dvou soupeřících kouzelníků. V knize je tento úkaz pojmenován jako Priori incantatem. Dochází k němu však jen a pouze v případech, že jsou hůlky soupeřících kouzelníků stejné. Bohužel ve filmových zpracováních jsou tyto hůlkové souboje neustále a nelogicky opakované, a Fantastická zvířata bohužel nejsou výjimkou. Škoda.

Priori incantatem (Harry Potter a Ohnivý pohár)

Co příběh?

Ten nevychází úplně (samozřejmě dle mého) špatně. Postavy jsou fajn, film baví a přináší několik zajímavých otázek. Bohužel se při tom všem tak trochu zapomíná na budování vztahu mezi postavami. Tak nějak to zatím nefunguje. Rozhodně ne jako trio v Harrym Potterovi. Potenciál tu však do budoucna je. Minimálně samotná zvířata jsou opravdu fantasticky zpracovaná a nápaditá. Dodávají filmu hybnou sílu i mnohé vtipné momenty.

Promiňte, ale musím se opakovat – opravdu oceňuji na zápletce její samostatnost a nelpění na sequelech. Kdyby se jednalo o samostatný film, vůbec by to vlastně nevadilo, a většina diváků by to ani nepoznala. A to se sakra cení!

Tato série je navíc výborná příležitost zalepit několik děr v ději o Harrym Potterovi, podobně, jako nyní činí Rogue One: A Star Wars Story, který doplnil děj Epizody IV. Tvůrci již potvrdili, že se bude série odehrávat mezi lety 1926 – 1945. Můžeme tak vidět i 2. světovou válku z perspektivy kouzelníků… nebo i dokonce první otevření Tajemné komnaty Tomem Radlem (mladý Voldemort)? Ten se dle knih narodil příhodně zrovna r. 1926, a Tajemnou komnatu otevřel r. 1943. Ve stejnou dobu měl Hagrid získat Aragoga (tu přerostlou tarantuli) od „tajemného cestovatele“ (Mloka?). V té době navíc hrál podstatnou roli i Brumbál, jehož přítomnost je v dalších dílech Fantastických zvířat již potvrzena. Dočkáme se tak „odchycení“ Baziliška? Tématicky by to sedělo. Jestli mě v tomto tvůrci zklamou, rozsekám je na nudličky 🙂

Abych tento můj výlev tak nějak ztěžka uzavřel. Fantastická zvířata a kde je najít nejsou bez chyby, ale rozhodně se nejedná o propadák. Ba naopak, poměrně dobře představily nový svět a poskytují dostatek prostoru pro nadějné sequely. Kdybych měl být stoprocentně upřímný, považuji jej vlastně za lepší film, než takový Harry Potter 6 a 7, Part 1. Ty totiž totálně závislé na dalších dílech a samostatně moc nefungovaly. Dokážu tak pochopit jak nadšené názory, tak ty otrávené. Osobně doufám, že budou tvůrci příště věnovat více péče samotným postavám. Bez nich lze pětidílnou sérii utáhnout jen těžko.

Hodnotím spokojenými 70%

Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*