Proč kupovat přírodní kosmetiku?

Jaké výhody má přírodní kosmetika oproti klasické? Dozvíte se můj názor v tomto článku.

Mýdlo bylo odpradávna účinným prostředkem k osobní hygieně. S vynálezem nitroglycerinu (základní složka dynamitu) se začal s mýdla extrahovat glycerin – vedlejší produkt mýdla, který mýdlo zjemňuje a hydratuje pokožku. Zároveň bylo potřeba najít levnější látku k osobní hygieně, protože samotné mýdlo je na suroviny nákladné – vytváří se z tuků, převážně z rostlinných olejů. Vynalezl se tedy Sodium Laureth Sulfát, účinná čistící látka, kterou dnes najdeme ve většině klasických sprchových gelů a šampónů. Klasické mýdlo se přeci jenom dostane koupit, levnější mají ovšem menší obsah glycerinu a vysouší pokožku.

Přípravky na bázi mýdla vs. Sodium Laureth Sulfát

Sodium Laureth Sulfát je velmi levnou látkou, proto ji najdeme prakticky v každém šamponu nebo sprchovém gelu. Jak hodnotíme účinnost sprchového gelu/šampónu? Většina z nás hodnotí podle množství pěny a tuhosti gelu. Tyto parametry ovšem platí pouze pro přípravky na bázi mýdla. Mýdlo pění a je nutné využít teplou vodu a zapojit ruce a mechanicky nečistoty odstranit. Na druhou stranu Sodium Laureth Sulfát čistí za jakékoliv teploty, nepění a nepotřebuje mechanicky čistit. Prakticky stačí vzít tuto látku, rozpustit ve vodě a namočit si v ní hlavu k vyčištění. Paradoxně pak můžou některé gely nemít vůbec žádnou složku laureth sulfátu, a kupujete vlastně jen voňavou pěnu bez jakékoliv čistící schopnosti. Pěna a tuhost je tedy ukazatelem účinnosti pouze u mýdla, nikoliv sulfátu. Tam se jedná pouze o množství této látky.

Proč tedy kupovat mýdlo oproti Sulfátu, který je účinnější?

Sodium Laureth Sulfát může dráždit kůži, protože ji až příliš dobře umyje. I přes různé fámy nejsou dokázány karcinogenní účinky této látky. Takže je to prakticky neškodné, přece jenom se tím myje většina lidí.

Proč teda vlastně nakupovat přírodní kosmetiku? Doporučil bych je koupit spíš z důvodu ekologické odbouratelnosti a taky větší kvality. Jsou navíc šetrnější, což využijí hlavně alergici. Kromě šampónů existují i přírodní zubní pasty, které obsahují křídu. Ty doporučuji zase vzhledem k šetrnosti k zubní sklovině a taky menší pěnivosti (nesnáším, když mám plnou hubu pěny).

Přírodní kosmetika je drahá. Způsobuje to ale hlavně cena mýdla, které je oproti klasice drahé. Osobně si myslím, že než kupovat zbytečně drahé šampony a sprchové gely, které jsou ve své podstatě totožné (platíte pouze za značku), je lepší koupit přírodní kosmetiku, která je šetrnější k pokožce a zároveň i přírodě.

Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*