KRRR! 2017 – 12. ročník 70mm filmfestu v Krnově

Tento víkend proběhl v Krnově další, již 12. ročník filmového festivalu KRRR! Stál tento ročník za to a vyplatí tato akce za Vaši pozornost? Čtěte dále.

A cože tedy je to KRRR? Jedná se o festival 70 mm filmu, který se každoročně odehrává v Krnově v kině Mír 70. A rozhodně je to událost, kterou by si žádný cinephil či filmový fanoušek neměl nechat ujít. Festival je (již dle názvu) jedinečný tím, že promítá veškeré filmy pěkně postaru, a navíc z 70 mm pásu. Ten má oproti běžnému 35 mm pásu mnohem větší detail. Můžete tak zhlédnout své oblíbené filmy maximálně autenticky, neboť pořadatelé akce se drží i způsobu, jakým byl film promítán při svém uvedení, včetně přestávek.

Kino Mír je jediné svého druhu ve střední Evropě – nikde jinde si 70 mm jen tak nezhlédnete. Není tedy divu, že se tedy do Krnova sjíždějí i zahraniční filmový fanoušci. A ti rozhodně nepřijdou zkrátka. Filmy jsou totiž uváděny především v angličtině s českými titulky. Každý z filmů byl navíc velmi příjemně uváděn celou řadou moderátorů, kteří jakožto filmoví znalci představili nejen kontext vzniku filmu, ale také jeho působení, jeho význačný styl a další zajímavosti, které jen obohatili následné sledování filmu.

Filmový fanoušci se tento rok opět mohli těšit na velmi rozmanitý filmový program. V pátek 7.4. odstartoval festival filmem Romance zamilovaných, film z r. 1974 natočený tehdy ještě v SSSR, který natočil Andrej Končalovskij. Jedná se o silně stylizovaný a poměrně zapadlý film, který rozhodně stojí za pozornost. Dále byl promítán film Vysoká hra patriotů z r. 1992 s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Film byl natočen podle předlohy Toma Clancyho, fanoušci dobrých thrillerů si tedy přišli na své. Páteční den byl pak zakončen filmem Říše slunce z r. 1987 od režiséra Stevena Spielberga, ve kterém si hlavní roli střihl tedy ještě mladičký Christian Bale. Velkolepý válečný film, který je sledován z perspektivy dítěte rozhodně stojí za to vidět v kině.

V sobotu se mohli filmový fanoušci těšit na nálož dalších 4 filmů. Začalo se ranním promítáním filmu Rona Howarda Navždy a daleko (1992), pěkný, ačkoliv trošku naivní až úsměvný film, který je postaven na tehdejším hvězdném páru Toma Cruise a Nicole Kidman. Po odlehčeném startu dne následoval historický film Goya z r. 1971 od východoněmeckého režiséra Konrada Wolfa. Jedná se o jeden z mála filmů natočený ve studiích DEFA v tehdejším NDR. A že je to velkolepá záležitost, rozdělena na dvě části. Po tomto hutném historickém dramatu následovalo určité odlehčení ve formě dalšího Spielbergova filmu Hook z r. 1991. Ztřeštěná, úsměvná a dost dlouhá pohádka, která navazuje na příběhy Petera Pana. Ze Spielbergovi strany tak trochu přešlap, nicméně i tak se jedná pro řadu lidí (včetně mě) o příjemně nostalgický film. Na závěr sobotního programu byl promítán takřka tříhodinový muzikál Star! z r. 1968 od režiséra Roberta Wise, který natočil mimo jiné i pro většinu lidí známější West Side Story (1961). A že se rozhodně vyplatilo zhlédnout tento poměrně neznámý film na velkém plátně.

Nedělní program pak odstartoval snímek Kam orli nelétají (1968) od režiséra Briana G. Huttona. Parádní akční a cheesy chuťovka plná vtipných hlášek, ve které září všemi oblíbený Clint Eastwood byla sice promítána v trošku horší kvalitě a s německým dabingem, avšak i přesto dokázala bavit celý kinosál. Pobavit dokázal i další, poslední snímek celého festivalu, i když v méně lichotivém smyslu. Batman v Superman vypadá i na 70 mm velkolepě, avšak nesmyslný příběh plný přešlapů lze jen těžko přehlížet. Ostatně ze všech filmů, na které jsem se dostavil, se dočkal v závěru nejmenšího, takřka symbolického potlesku.

Veliký potlesk si však naopak zaslouží organizátoři celého festivalu, kteří každoročně dokáží sestavit zajímavý filmový program a přilákat zástupy filmových fajnšmekrů. Díky také patří uvaděčům, kteří svými povedenými příspěvky před každou projekcí představili posluchačům potřebný kontext a další zajímavosti. A v neposlední řadě musím pochválit přístup dalších pracovníků kina, který byl vždy maximálně vlídný a vstřícný. Organizace se prostě povedla na jedničku.

Mé osobní dojmy jsou tedy veskrze pozitivní. Trošku mě mrzí, že jsem nestihl páteční program, který byl letos dost povedený. Avšak i sobota a neděle stála za to. Největším překvapením byl pro mě film Star!, který jsem měl tu čest zhlédnout úplně poprvé. A musel jsem jen valit oči nad jeho zábavností, ale především kvalitou promítané kopie. Organizátorům se povedlo sehnat kopii v perfektním stavu – natolik neopotřebenou, že se film svou obrazovou kvalitou zdál takřka jako nový. V kontrastu s tímto trošku zamrzela kopie filmu Kam orli nelétají, která byla bohužel s německým dabingem a načervenalým obrazem. Tak či tak, i tento nešvar nedokázal pokazit dojem z jinak parádního filmu.

V kostce tedy můžu festival jedině doporučit. Pro zaryté filmové fanoušky je tato akce takřka povinností. Nashle zase za rok.

Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*