Game of Thrones S07E03 & S07E04

Tak a jsme v půlce série. Do konce úplně celého seriálu Hry o Trůny zbývá všehovšudy jen 8 epizod (poslední série bude mít jen 5), takže se jede z kopce. A pořádně. Dojmy v článku.

Tak jak jsme na tom? V předchozích článcích k epizodě 1 (zde) a epizodě 2 (zde) jsem zmiňoval, nakolik se děj žene. Osudy postav se začínají opět více prolínat, dějová vata už zde nemá prakticky místo a celé dění v Západozemí nabírá na pořádných obrátkách. Ještě aby ne, když jsou obě poslední série o notný kus zkráceny. Jak vypadá situace po třetí a čtvrté epizodě?

 

 

Bez spoilerů

Věci se mají následovně – jak už první epizody naznačily, bude se tu hodně linek spojovat. Což je opravdu skvělá zpráva, neboť to postupně tvůrcům hodně rozsypávalo pod rukama, neboť takto složitý příběh jednoduše nejde uspokojivě odvyprávět. Každá z dějových linek dostala jen málo prostoru, aby se mohlo přejít na další. To mělo čas od času za následek, že se v některých dějových liniích nestačilo doopravdy nic stát. Tomu je však, zdá se, konec. Tvůrci se chytře rozhodli utnout přebytečné epizody a děj se opravdu rozjel z kopce. Především se utnulo zdlouhavé cestování postav. Pokud se postavy někam vypraví, můžete se být takřka jisti, že bude v příští scéně (či epizodě) už na místě. Bez cavyků, bez vaty, rovnou k věci. A to se mi zatraceně líbí.

Jak jsem již zmínil (a po prvních dvou epizodách toto není už skutečně spoiler), linky se začínají propojovat dohromady. A bylo načase. Díky tomu se začínají rozvíjet tak trošku pozapomenuté dějové kličky a odbočky, které nebyly rozhřešeny od úplně prvních řad – postavy je jednoduše neměli jak vyřešit, protože nebyly spolu. Nyní se tak dočkáváte i odpovědí, které byly položeny třeba 3 a více řad zpět. Tady skutečně přichází shrnutí na začátku epizody („v předchozích dílech jste viděli…“) vhod, protože pokud sledujete seriál jako já, postupně v době vydání, už se v tom jednoduše těžko orientuje. Tvůrci naštěstí dokáží docela zdatně vše připomínat. Přesto mám pocit, že pokud se podíváte na celý seriál na jedno jetí, budete mít podstatně lepší dojem.

A jak prozatím tuto řadu vidím. Opět opakuji a papouškuji stále omýlanou, nudnou, ale důležitou formulku – po řemeslné stránce je to špička, která v posledních epizodách překonává sama sebe. Ještě v prvních řadách byla snaha vystřihnout nějakou tu bitvu, aby se nemuselo plýtvat prostředky na CGI apod. Nyní se však jede naplno a seriál svými bitevními scénami bez problému dotahuje vysokorozpočtové blockbustery. V tomto ohledu nemůžu vyjádřit dostatek chvály.

Líbí se mi, kam to celé směřuje, líbí se mi přístup autorů, líbí se mi opětovné prolínání dějových linií postav, které jsou opět zajímavé, neboť již předtím nastolené vztahy mezi nimi se dostávají na úplně novou úroveň. Abyste pochopili – postavy si po vzájemném odloučení prošli určitým „cyklem“, vlastní dějovou linkou a podstatným vývojem charakteru. Takže když se nyní po dlouhé době znovu setkávají, jsou již úplně jiné, než na počátku seriálu, což vytváří mezi nimi zcela novou dynamiku. Jak se mezi nimi vztah změnil? Budou stále spojenci či ne? Začínají tak vyvstávat i tyto nové otázky, které jsou dle mého velmi zajímavé.

Pokud se prozatím epizody 3 a 4 něčím vyznačovali, je to jejich akčnost. Válka už je jednoduše tady. Politické pletichy tu stále mají své pevné místo, události však nabírají mnohem globálnější optiky, kdy postavy rozhodují o událostech v mnohem větším měřítku než doposud. Nyní už není až tak úplný šok smrt jedné postavy. Nyní může zmizet v mžiku celý rod. Figurky na pomyslné šachovnici Hry o Trůny postupně ubývají, a já jsem opravdu zvědav, co si pro nás tvůrci v závěru připravili. Jde vidět, že se nezadržitelně blíží finále. A to takovým způsobem, že si nedokáži představit, kam až chtějí události v Západozemí tvůrci kupit. Už nyní mi připadá, že by děj mohl za chvíli skončit. Ale to tak určitě jednoduché nebude.

 

Spoilery – epizoda 3

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Spoilery – epizoda 4

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Verdikt

K epizodě 3: Skvělá epizoda, které se daří utahovat nitky příběhu i několik řad dozadu a spárovat k sobě několik dějových linek a postav dohromady. Je to sice silně konverzační záležitost, nicméně mě těší menší fragmentace do různých prostředí a tím pádem větší soustředěnost děje. A pokud vám to není málo, závěrečné potyčky jsou parádní. Hodně silná epizoda.

Hodnocení 3. epizody: 8/10

 

K epizodě 4: Čtvrtá epizoda dělá spoustu věcí dobře. Především na nic nečeká a seká jednu důležitou událost. Propojování jednotlivých postav a dějových linek se ještě prohlubuje, vztahy a dynamika mezi postavami nabírají úplně nových podob a závěrečná bitva je vyloženě potěchou pro oko. Napětí se šponuje, očekávání roste, a čtvrtá epizoda zvládá bez problému jak odvyprávět podstatnou část děje, tak navnadit na další epizodu.

Hodnocení 4. epizody: 9/10

 

Nejlevnější cenu DVD HRA O TRŮNY naleznete na Srovname.cz.
Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*