Fargo S03E01 – jak se povedl pilotní díl?

Seriál Fargo se vrací po takřka nesnesitelně dlouhé době na televizní obrazovky, tentokrát s už 3. sérií. Stojí to za to?

Osobně Fargo můžu. Film je hodně výrazná gangsterka, která kromě drsné zápletky přinesla i pořádnou dávku absurdity, trošku „trapné“ vintage atmosféry a černého humoru. Vše je navíc zasazeno do zasněžené Minnesoty. Jen málo filmů dokáže vyvolat tak rozporuplné pocity, kdy se Vám chce smát i v jinak naprosto vážných momentech. A na tuto specifičnost úspěšně navázal i stejnojmenný TV seriál od stanice FX. První řada Farga patří beze sporu mezi mé nejoblíbenější seriálové počiny vůbec. Pokud Vás tato záležitost minula, rozhodně to napravte. Znalost filmu rozhodně není nutná. Naopak Fargo každou další řadou přichází se zbrusu novou zápletkou a obsazením, a nejinak je tomu i v případě třetí řady, která je zasazena do r. 2010.

Přesto jsem měl z této řady určité obavy. Druhá řada mi totiž moc nesedla. Ne že by nebyla kvalitní, to vůbec ne – naopak příběh byl opět pořádně na hlavu a obsazení bylo parádní. Přesto mě vícero postav, zasazení do r. 1979 a prosluněnější prostředí nevzalo tolik, jako první řada. To je ale čistě otázka preferencí. Vypadá to ale, že se třetí řada vydává (alespoň pro mě) správným směrem a pilot si mě dokázal dokonale zaháčkovat a nalákat na další epizody.

Opět sledujeme více dějových linií, konkrétněji tři, přičemž na veškeré dění nahlížíme nejen z pohledu padouchů, tak z pohledu policie. Do role padouchů se vlastním neuváženým přičiněním dostávají hned dvě postavy, které mají každá svou vlastní dějovou linku. A obě v dvojroli ztvárnil Ewan McGregor. Opět skvělá castingová trefa. McGregorovi nedělá dvojrole výraznější problém a oba bratry Stussovi hraje na jedničku. Emmit Stussy je ten typ upraveného boháče, který má v podstatě všechno, na co si ukáže. Oproti tomu jeho bratr Ray je jeho opakem – neupravený a zkorumpovaný prokurátor, který je totálně zblázněný do kriminálnice Nikki, kterou skvěle hraje Mary Elizabeth Winstead. Oba bratři si už v pilotním díle pořádně zavaří, a bude zajímavé sledovat, jak se budou snažit ze své prekérní situace vyvlíknout.Zobrazit spoiler Ve třetí dějové linii sledujeme policistku Glorii s jejím synem, kteří jsou do víru událostí zapleteni v podstatě úplnou náhodou. Všechny dějové linky jsou vyplněny zajímavými postavami, přičemž všem tak nějak držíte palce a u všechny zatím stíhají bez problému bavit. Zvláštní zmínku si zaslouží i David Thewlis, který si zde taky střihl své krátké představení.

Bez větších spoilerů můžu konstatovat, že mě pilot hodně bavil. Postavy jsou dostatečně zajímavé a sympatické a příběh nabral už v úvodu slušné obrátky. Navíc je zpátky trošku mrazivější atmosféra, která v druhé řadě přeci jen trošku polevila. Na druhou stranu je film zasazen do modernější doby – tedy odpadá takový ten „vintage feel“ a specifická atmosféra druhé řady. Děj mi také přišel mnohem temnější a poměrně skoupý na vtip. Uvidíme, jestli se jedná jen o prvotní pocit, nebo jestli se jedná o význačný rys této série.

Co se týče stránky řemesla a stylu, nemám moc co bych vytýkal. Tvůrci prostě ví, jak natočit dobře vypadající seriál. Obrazové kvality jsou zde navíc ještě doplněny moc dobrým soundtrackem. Jednoduše parádička. Superlativů bych tu mohl vypsat spoustu. Pilot třetí řady se prostě nad očekávání povedl. Dělá totiž přesně to, co by pilot měl. Nebojím se tedy jít s hodnocením vysoko. Uvidíme, jestli si třetí série dokáže udržet své kvality i do dalších dílů.

Verdikt:

Opět velice povedený pilot, který nabízí opět zajímavou zápletku a pamětihodné postavy. Děj se navíc opět absurdně komplikuje, takže jsem velice zvědav na jeho vývoj v dalších epizodách. Fargo je už jednoduše tak trochu záruka kvality. A pokud můžu mluvit za sebe, třetí série se zdá být možná ještě zajímavější než druhá řada.

Hodnocení: 9/10

Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*