Dojmy: Game of Thrones S07E07 – jak dopadlo finále 7. řady?

A je to zase za námi. A že to byl tento rok hukot. Hra o trůny prosvištěla sedmou řadou a mně nezbývá nic jiného, než sesumírovat své dojmy ze závěru i celé řady. Tak jaké je finální skóre?

Začátkem týdne odvysílala stanice HBO závěrečnou epizodu sedmé řady Hra o Trůny, která svou masivní stopáží o 81 minutách a hutným dějem rozpoutala vášnivé diskuze po celém Internetu. A není divu, protože poslední epizoda nejen předkládá několik důležitých otázek, ale také jich celou řadu zodpovídá. Líbí se mi, kolik zdánlivě nekonečných dějových linií stihli tvůrci za tuto sezónu zodpovědět. Ostatně velkolepé finále se blíží. Ale i nyní se je rozhodně na co dívat.

 

Bez spoilerů

Víte co je na celé sedmé sérii úplně nejlepší? Radikální osekání dějových linek. Bylo jich desítky, zdržovali děj, celé to bylo fragmentované a komplikované. Teď? Teď už tato výtka neplatí. Definitivně vymizela. Do finále se nám tak dostává jen vybraný set několika málo postav, které se spolu dostávají do ostrého konfliktu. Což dává prostor pro další nesporný klad – vyřešilo se zde hromada neuzavřených dějových linek. Sedmá série toto všechno jenom potvrzuje.

Sedmá epizoda ve své dlouhé stopáži řeší celou řadu dějových kliček. A úspěšně. U předchozích epizod jsem si kapku posteskl nad některými zbytečnostmi – blockbusterovým nádechem, kdy dostává přednost akce a Deus Ex Machina před dialogy a chytrým příběhem. Finále je však částečnou nápravou. Jedná se o epizodu přecpanou dialogy. A zajímavými dialogy! Scénář je tu na výši, rozhovory mezi postavami jsou tu poutavé, a nejen proto, že se některé z nich potkávají i po několika řadách. Všechno prostě v tomto ohledu výborně šlape. Zároveň se zde daří navodit tu správnou atmosféru a pocit urgentnosti a důležitosti celé situace, kdy se skutečně schyluje k závěru a postavy musí doopravdy jednat rychle. Samozřejmě dochází na několik menších zvratů, které trošičku zamíchají kartami. Jsem rád, že jsou některé postavy do určité míry nečitelné. Vztahy mezi nimi zde ukázkově kulminují. Více v podstatě bez spoilerů nemohu k epizodě prozradit. Nevsází se zde na úžasné triky a dechberoucí sekvence, ale spíše na poctivé dialogy a práci s postavami, což rozhodně oceňuji. Poslední sezóna totiž celou dobu chvátala napříč událostmi, aniž by odkrývala takové ty drobné detaily a nuance jednotlivých charakterů. Zde na to ale prostor je. A já tleskám.

A co si myslím o celé sedmé řadě? Inu, má své pro a proti. Rozhodně bych se zdráhal označit ji za nejhorší, k nejlepší má ovšem také daleko. Výhodou je již zmíněné zrychlení tempa. Respektive plynutí příběhu. Redukce dějových linek seriálu jen prospívá. Na druhou stranu je tu zmíněný problém větší předvídatelnosti a menší promyšlenosti zápletky. Jednoduše je tu už trošku moc nesmyslů. Jakoby tvůrcům docházeli postavy k zabití. A tak napínají, napínají a napínají, až zakončí postupně grafovanou sekvenci obyčejným „zásahem zhůry“ a záchranou na poslední chvíli. Doufám, že je to jen dočasné stigma, které se v závěru vytratí – ostatně co by to bylo za ultimátní hrozbu a závěr Hry o Trůny, kdyby si tvůrci nepřichystali nějaké to šokující zabití? Tak či tak, sedmá epizoda je rozhodně tou dějově nejhutnější a nejrozmáchlejší. A jako vždy, nastavuje laťku vysoko i pro nadcházející sezónu. Bohužel, osobně jsem již nebyl tolik nadšen jako u některých z předchozích řad kvůli výše řečeným problémům.

 

Spoilerodní dojmy

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Verdikt: Sedmá série končí v tom nejlepším. Nejdelší epizoda si dává načas a obdaří nás výborně napsanými dialogy a kulminací hned několika dějových linií. Sedmá řada měla spoustu neduhů – je uspěchaná, vytrácí se z toho napětí a preciznost předchozích řad. Avšak sedmá epizoda v mnohém dělá opět krůčky tím správným směrem a opět ukazuje, proč je Hra o Trůny stále na špici televizní zábavy. Bravurní zakončení otevírající dveře velkolepému finále, které rozhodně nehodlám napřesrok prošvihnout.

Hodnocení epizody: 9/10

Hodnocení 7. řady: 8/10

Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*