Dojmy: Game of Thrones S07E06 – nejmrazivější epizoda série

HBO si tento týden trhla pěknou kšandu. Aktuální šestá epizoda unikla na Internet již začátkem minulého týdne. A zatímco ostatní vesele pirátili a psali spoilery všude, kde to jen šlo, já si v klidu počkal. Otázkou však je – stálo mi to čekání za to?

Dojmy bez spoilerů

Dovolte mi menší kličkování, než se dostanu k jádru věci, tedy obsahu aktuální epizody. Než dojdu k těmto konkrétním dojmům, jednoduše mi to nedá a musím se podělit o celkové dojmy z dosavadního dění, které ve velkém souvisí s tím, co mi docela vadí.

Už minule jsme nakousl, nakolik je vidět určitá změna v pojetí Game of Thrones po tom, co od projektu odstoupil autor předlohy George R. R. Martin. Řady se zkrátily, všechno se zrychlilo, postavy křižují kontinenty mrknutím oka… a ty efekty! Všude to bouchá, všude se to rube, jako by to celé měl pod palcem Michael Bay. To je paráda ne? Ostatně se blíží finále. Já s tím mám ale trošku problém. Je sice fakt, že se neustále něco děje. Na druhou stranu se však vytrácí značná část atmosféry, kterou si v průběhu let Hra o Trůny vybavovala. Postupné prohlubování charakterů, skutečně nečekané zvraty, postupná gradace děje, opravdu bohatý a rozsáhlý svět plný detailů… Vše se postupně vytrácí. Můžete se se mnou hádat, že to pravděpodobně nemá s odstoupení Martina od seriálu nic společného. Možná máte pravdu, třeba je na vině skutečně pouze to, že se seriál blíží ke konci a na prkotiny už nezbývá čas, nicméně právě ty prkotiny pro mě představovaly takový ten místy trošku otravný, avšak stále potřebný korpus celého seriálu.

Z minulých epizod jsem byl nadšen a nesnažím se teď najednou otáčet s tím, že mě to už nebaví. To není určitě pravda, ostatně i aktuální epizoda je stále na výši. Stále to ve mně ale trošku hlodá. Měl jsem tak trošku divný pocit např. při pozorování hlavní znělky. Vždy když v minulosti začínala, pociťoval jsem u ní netrpělivé očekávání a ohromné napětí. Očekával jsem díl plný intrik, skutečnou „Hru o Trůny“. Teď už tak silný pocit očekávání nemám. Nevím jestli mě stačil již seriál natolik otupit, že už prostě očekávám cokoliv, a nebo jestli se jednoduše vytrácí účinnost vyprávění… Osobně si ale myslím, že to bude kombinace obojího.

I bez spoilerů Vám tu můžu snad úplně v klidu potvrdit několik věcí. Stane se spousta nečekaných a pěkně efektních věcí, je to opět strašně frenetické a uspěchané, opět to působí ohromně blockbusterově. Ve spoiler sekci to nakousnu trošku více, avšak ohromně mi vadí stoupající přítomnost řekněme Deus Ex Machina. Tedy chcete-li „zásahu zhůry“, kdy je často dění založeno na naprosté náhodě. To se stát může, avšak ve Hře o Trůny to začíná čím dál více působit nepatřičně. Seriál, ve kterém se během klidné epizody dokázalo převrátit celé dění nyní v těch nejkrušnějších chvílích jakoby ustupuje o krůček dozadu a dává často naději v záchranu na poslední chvíli a podivným náhodnostem. Zapátrejte v paměti a určitě si nějaký ten příklad z posledních epizod vybavíte. A novější epizoda není výjimkou. Pocit skutečné hrozby se začíná s blížícím se finále paradoxně vytrácet. Doufejme, že závěrečná epizoda všechny tyto výše řečené dojmy obrátí naruby.

Zároveň si nelze nevšimnout mnohem většího pomrkávání na fanoušky. Seriál jako by se tak trochu přestal brát vážně. Začalo to podivným cameem Eda Sheerana. Poté se přešlo k setkávání a konfrontacím rozličných postav (a to občas i bez příběhového opodstatnění) a nakonec začali scénáristé vkládat postavám do úst uštěpačné poznámky, které jakoby citovaly některé meme vtípky, které se za ta léta utvořily.

Tak či tak, i přes určitou pachuť z toho, že se stává z Hry o Trůny ve větší míře fanfikce, musím pochválit několik věcí. Předně je to zase příběhově ucelenější a méně fragmentované. Tuto epizodu se většina času věnuje jedné jediné dějové linii, takže je na všechno pěkně čas a seriál zbytečně neskáče z místa na místo. To byl v minulosti velký nešvar, kterého se tvůrci postupně zbavují. Navíc se neustále se něco děje a stále je to jedna z těch lepších věcí, které v televizních obrazovkách můžete vidět. Nutno ale dodat, že už řada jiných seriálů šlape tomuto fenoménu na paty.

 

Spoiler sekce

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

 

Verdikt:

Mnohem soustředěnější epizoda, která má tak trošku jiný „feel“ než ostatní. Je to napínavé, akce je skvělá a závěr je překvapivý, avšak začíná to už trošku nepříjemně připomínat fanfikci. Opakovaná Deus Ex Machina ve Hře o Trůny? To mi není moc po chuti. Stejně tak mi není po chuti uspěchanost a tím pádem trošku neuvážené jednání postav. Vím, že se musí už hnát do finále… ale je opravdu nutné dlouhá léta budovaný svět plný intrik a promyšlených charakterů zakončit svižným, zábavným, leč prvoplánovým digibordelem?

Hodnocení: 7/10

Nejlevnější cenu DVD HRA O TRŮNY naleznete na Srovname.cz.
Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*