Dojmy: Game of Thrones S07E05 – Cesta tam a zase zpátky

Další týden pryč, další dojmy z Hry o Trůny tady. Jsme už za půlkou zkrácené řady přátelé, a na dění v GoT to jde zatraceně vidět. Tak jaké je skóre tento týden?

Hra o Trůny má za sebou 5. epizodu 7. řady. A jen dvě epizody zbývají. Není tedy divu, že je načase (opět) přidat do kroku, spojit ještě více linek, zatopit pod kotlem a pěkně rozjet dění. Na konci čtvrté epizody se jen těžko popadal dech. A pátá epizoda není na tom jinak, jen se jede zase trošku pozvolněji. To však neznamená, že by epizoda neměla co nabídnout. Ale podrobněji ve spoiler sekci. Prozatím si dáme tu nudnější část…

Bez spoilerů

Tato část je průda. Prostě a jednoduše proto, že se za 1) kvalita GoT pohybuje na cca podobné úrovni po celou sérii a jen těžko lze tento článek ozvláštnit, 2) si to stejně nikdo nečte, protože kdo by sakra klikal na podobný článek, když to sakra ještě neviděl?!

Nicméně… Hra o Trůny se dostala tak trochu do zajímavé fáze. Je to stále zmiňované zkrácení řady. Nejde ale o to, že se jednoduše zrychlilo celkové tempo. Ty změny mi připadají mnohem radikálnější. Spojování různých dějových linií dohromady a celková dynamizace vyprávění nabrala takřka zběsilých obrátek. Skutečně, to, že nad tím nemá dohled autor předlohy začíná jít vidět. Naprosto se mění celé tempo seriálu. Byli jsme zvyklí na postupné budování univerza, pozvolnější tempo a přitom šokující události, které přišly jako blesk z čistého nebe.

Teď to ale už prostě nemůže fungovat. Z jednoho prostého důvodu – vata je vystřižena a ony ty důležité události jsou najednou řazeny jedna vedle druhé. Bez přestávky, bez oddechu. Sakra, vždyť je pro mě obrovským problémem jenom vybrat úvodní fotku článku, abych vám náhodou omylem něco nevyspoileroval. Tento fakt je na druhou stranu velmi chválihodný, na druhou stranu trochu smutný. Děj jde dopředu, zatraceně mě to baví, nepřešlapuje se na místě, ALE zase jsem už postupně otupen všemi těmi událostmi, nic mě nepřekvapí, a především se totálně vytrácí jakékoliv budování univerza, atmosféry. Postavy praví, že někam vyrazí, za 5 minut tam jsou. A to i v případě, že ta cesta vede přes celý kontinent. Začíná to působit až rušivě – především u postavy Jona, která vyloženě pochoduje tam a zase zpět (z toho název článku:)). Je to ve srovnání s předchozími řadami trošku šok. A je jen na vás, jak nové tempo přijmete. Nicméně je to doopravdy jízda, ze které ta komerce přímo kypí. Jo… ten Ed Sheeran furt bolí. Snad si GoT i přes frenetické a nově nastolené tempo uchová svou temnou, dospělou atmosféru. Ale úvahy stranou, jde se rozebírat děj…

 

Spoiler sekce

Tato epizoda byla na různá odhalení opravdu bohatá. V každé dějové lince nastalo k poměrně slušnému posunu. Tak si to pojďme postupně rozebrat.

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Zobrazit spoiler

 

Verdikt:

Zběsilá epizoda, která stihla v krátkém čase odvyprávět ohromné množství děje a přeskočit ohromné množství vaty. Důležité události jsou řazeny jedna vedle druhé a divákovi se nedává sebemenší prostor k vydechnutí. Je to sice méně akční než minule, avšak po dějové stránce je to výživnější než kdy předtím. Navíc pokud jste věrným fanouškem, dočkáte se enormního množství fanservice. Zase se rozvíjí již pozapomenuté dějové linie a zároveň se začíná děj ubírát trošku nečekanými, novými směry. Palec nahoru.

Hodnocení: 9/10

 

 

Nejlevnější cenu DVD HRA O TRŮNY naleznete na Srovname.cz.
Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*