89. ročník udílení Oscarů (2017) – dojmy z ceremoniálu

V noci na dnešek proběhl ceremoniál udílení cen Akademie Oscar. A jak hlásají všechna média, nešlo tento rok všechno úplně podle plánu.

Předávání cen Oscar je velká filmová událost. I to i u nás v Česku, kde jsme mohli sledovat přímý přenos s českým komentářem, kterého tedy fakt nejsem zastáncem. Trhalo to uši a rozhodně bych byl raději za přenos bez překladu. Co se dá dělat.

Osobně jsem na poslední chvíli sháněl a zkoukl co nejvíce filmů, abych byl připraven a mohl si správně vytipovat favorita. A ačkoliv byl letošní výběr filmu v mých očích slabší než minulý rok, byl to stále dobrý ročník. Jednoznačného favorita jsem však neměl – a to navzdory tomu, že nominacím jasně velel staromilský muzikál La La Land (14 nominací) a černošské drama Moonlight (8 nominací).

Moderování se ujal komik Jimmy Kimmel, což není úplně špatná volba. Mám rád Kimmelův humor, nicméně mi připadalo, že se v tomto případě (pochopitelně) drží při zemi. I tak však ceremoniál pojmul po svém a využil prvky ze své show – dočkali jsme se tak celebrit při čtení „zlých“ tweetů či menších překvápek jako házení sladkostí celebritám. Také si neodpustil neustále popichování Matta Damona, což patřilo k těm vtipnějším částem večera. Bohužel spoustu vtípků tvořily četné narážky na politickou situaci v Americe. Ne, opravdu to nepotřebuji slyšet na předávání filmových cen. Od hlavního tématu černochů z minulého roku tak přecházíme k tématu imigrantů. Do sálu je i přivedena nějaká skupinka turistů, se kterou si všechny celebrity najednou začínají podávat ruce, objímat se a fotit se… no, přispívá to jejich image v médiích. Celá ta situace však byla úsměvná a zatraceně dlouhá.

Pravidelně se také ukazovaly medailonky jednotlivých osobností. Vzdávala se tak částečně pocta starším filmům a zároveň se tak vytvářela záminka pro pozvání osobností z těchto bijáků jako uvádějící hosty. Docela fajn vsuvky, i když trošku prodlužovali už tak natahovaný ceremoniál.

Nechci být urýpaný, nechci vyznít rasisticky ani nějak odsuzovačně. Ale vypadá to, že Akademie dostála svým slovům a významněji zařadila černošské filmy a herce do nominací, které často proměnily. Snaha o jisté vyvážení v tomto směru bylo podle mě docela očividné. Posuďte však sami. Na druhou stranu je ale pravda, že to byl často silný materiál, který si své ocenění zasloužil. Takový 8-krát nominovaný Moonlight byl opravdu v mnoha směrech dobrý film.

Celý ceremoniál probíhal poměrně předvídatelně. Nejdříve se začalo herci a herečkami ve vedlejších rolích, přešlo se k méně zajímavým cenám jako zvukový střih, zvukový mix (tyto kategorie jsou pro nezasvěcence takřka neodhadnutelné) apod. V těchto kategoriích si odnesly své ceny i jinak „neoscarové“ blockbustery jako Sebevražedný oddíl za masky či Fantastická zvířata a kde je najít za kostýmy.

A pak se přešlo k hlavním cenám. Těm, na které všichni čekají – nejlepší režie, nejlepší herec a herečka v hlavní roli a na úplný závěr nejlepší film. Sošku za režii si zaslouženě odnesly Damien Chazelle za La La Land. Ten chlápek si to už tak nějak zasloužil minule za Whiplash, takže v tomto ohledu spokojenost, i když jsem si osobně přál, aby letos vyhrál Denis Villeneuve za Příchozí. Cenu za nejlepšího herce v hlavní roli vyhrál Casey Affleck za parádní film Místo u moře, který mě hodně uchvátil. Rozhodně zasloužené ocenění. Nejlepší herečkou se letos stala Emma Stone za La La Land. Opět docela předvídatelné ocenění. Pak ale přišlo vyhlašování ceny za nejlepší film. A všechno šlo do kopru.

Jako nejlepším filmem byl vyhlášen La La Land. To se ostatně dalo čekat. V průzkumech La La Land s velkým náskokem vedl. Ostatně i počet nominací i získaných cen vypovídá o jasném favoritovi. Tvůrci zmíněného filmu tedy kráčí na pódium, začíná dojatá děkovačka plná nějakého toho objímání a slz. Když v tu ránu se to začíná na pódiu v pozadí nějaký šrumec a pak se ozve: „… až na to, že jsme nevyhráli. Skutečným vítězem je Moonlight.“ Jakože cože? Je tohle součást nějakého dojatého proslovu v tom smyslu, že si cenu zaslouží všichni?

Ne. Stal se opravdu neočekávaný EPIC FAIL. Děkovačka je rázně přerušena s tím, že došlo k omylu. Došlo k zaměnění obálek a skutečně se vítězem stal Moonlight. Obrovské faux pas pro všechny přítomné. Osobně jsem nemohl uvěřit svým očím. Oscaři si letos střihli podobnou ostudu jako Miss Universe a v nejočekávanějším momentu všechno podělají. Není ani třeba dodávat, že reakce všech přítomných byly velice rozpačité. Toto by se prostě stávat nemělo. Tvůrci La La Landu tak pokorně odevzdali své sošky rozradostněným tvůrcům Moonlightu. Bylo to nacvičené pro větší poprask, či se skutečně jednalo o obyčejný omyl? To se asi nikdy nedozvíme.

Moonlight je bezesporu kvalitní film a oscarový materiál. Pokud však mám mluvit za sebe, nálepku nejlepšího filmu bych tomu nedal. Závěr ceremoniálu byl tak spíše rozpačitým zklamáním. Což je ale asi jen můj subjektivní náhled. Nicméně zpackaný závěr totálně srazil už tak nahnutou kvalitu ceremoniálu. Už to prostě není pro mě taková zábava. Předávání cen Oscar se stává opakovaně místem diskutování politiky, životního prostředí, imigrantů, rasové korektnosti apod., přičemž na filmy samotné a jejich kvalitu se čím dál více zapomíná. Stále je to ale asi o kapku lepší než minulý rok, kde stál i moderátor za starou belu. Nyní jsme se taky dočkali hlásání hodnot, ale v trošku lepším podání. Konec byl ale opravdu průšvih a celkově je to stále docela bída.

Hodnocení ceremoniálu: 5/10

 

 

Přehled vítězů jednotlivých kategorií:

Nejlepší film: Moonlight

Nejlepší režie: Damien Chazelle (La La Land)

Nejlepší scénář: Kenneth Lonergan (Místo u moře)

Herec v hlavní roli: Casey Affleck (Místo u moře)

Herečka v hlavní roli: Emma Stone (La La Land)

Herec ve vedlejší roli: Mahershala Ali (Moonlight)

Herečka ve vedlejší roli: Viola Davis (Fences)

Nejlepší adaptovaný scénář: Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney (Moonlight)

Kamera: Linus Sandgren (La La Land)

Výprava: David Wasco, Sandy Reynolds-Wasco (La La Land)

Kostýmy: Colleen Atwood (Fantastická zvířata a kde je najít)

Zvuk (mix): Kevin O’Connell, Robert Mackenzie, Andy Wright, Peter Grace (Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny)

Zvuk (střih): Sylvain Bellemare (Příchozí)

Střih: John Gilbert (Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny)

Vizuální efekty: Dan Lemmon, Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones (Kniha džunglí)

Masky: Giorgio Gregorini, Alessandro Bertolazzi, Christopher Allen Nelson (Sebevražedný oddíl)

Hudba: Justin Hurwitz (La La Land)

Hudba – píseň: „City of Stars“ od Justin Paul, Justin Hurwitz, Benj Pasek (La La Land)

Krátký animovaný film: Ptáčátko

Krátký film: Zpívej

Krátký dokument: The White Helmets

Dokument: O.J.: Made in America

Zahraniční film: Klient – Írán

Animovaný film: Zootopia: Město zvířat

Líbí se ti tento článek? Sdílej ho s přáteli!
Aby mohl vecnykritik.cz fungovat, je nutno zaplatit aspoň hosting. Můžeš si tedy vypnout adblock a podpořit tento projekt?

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*